Biznes

Jak poprawić koncentrację w pracy? Co poprawia skupienie i koncentrację?

Jak poprawić koncentrację w pracy

Uczucie znużenia i zdekoncentrowania w pracy zna większość osób. O ile jednak zazwyczaj pomaga krótka przerwa czy chwila rozmowy ze współpracownikiem, o tyle w niektórych przypadkach ponowna koncentracja i skupienie się na wykonywanych zadaniach wydaje się praktycznie niemożliwe. Co zrobić w takiej sytuacji? Jakie są sposoby koncentracji w pracy?

Problemy z koncentracją mogą być skutkiem prowadzonego trybu życia

W pierwszej kolejności warto uświadomić sobie, że regularne problemy ze skupieniem się na pracy (czy jakichkolwiek innych, codziennych czynnościach) są prawdopodobnie wynikiem zaniedbań związanych ze stylem życia. Wiele osób, które łatwo się rozpraszają i nie mogą się skoncentrować, regularnie nie wysypiają się, nie dbają o regenerację i odpoczynek czy źle się odżywiają (jedzą za mało owoców i warzyw, a za dużo przetworzonego jedzenia, ich posiłki nie są odpowiednio zbilansowane, mają niedobory witamin i mikroelementów). Z tego względu warto najpierw zadbać o ogólną kondycję organizmu, m.in. poprzez właściwą dietę, wprowadzenie aktywności fizycznej (choćby w postaci spacerów), a także jakościowego odpoczynku. Należy też pamiętać o regularnych badaniach – niestety, w niektórych przypadkach zaburzenia koncentracji czy nieustanne zmęczenie to wynik schorzeń, z jakimi zmaga się organizm.

Jak poprawić koncentrację w pracy

Odpowiednie warunki w pracy pozytywnie wpłyną na koncentrację

Osoby, które mają problem ze skupieniem się na pracy, często pracują w warunkach, które nie sprzyjają koncentracji. Oczywiście trudno radykalnie zmienić warunki panujące w firmie, jednak na wielu stanowiskach pomocne mogą okazać się np. słuchawki wyciszające (jeśli pracownik wykonuje swoją pracę samodzielnie) lub lepiej zorganizowane stanowisko pracy (czyli choćby posprzątane biurko). Dodatkowo, w miarę możliwości, pracownicy – zwłaszcza pracujący nieustannie przed monitorem – powinni robić sobie co jakiś czas krótkie przerwy.

Jak się skupić? Konkretne sposoby na koncentrację

Jakie są jednak konkretne metody, by móc ponownie skupić się na pracy, gdy coś nas chwilowo rozproszy, a jednocześnie dbamy na co dzień o swój organizm i warunki, w których pracujemy? Sporo ciekawych wskazówek można znaleźć w tekście „Jak się skupić? Sprawdzone sposoby na poprawę koncentracji w pracy”. Wśród nich są również mniej oczywiste – takie jak chociażby unikanie multitaskingu. Z tego względu osoby, które zmagają się z problemami ze skupieniem jedynie od czasu do czasu, mogą dowiedzieć się ze wspomnianego artykułu, co jeszcze wpływa na zaburzenia koncentracji, co robić, by znów się skupić i czego unikać – tak, by takie sytuacje powtarzały się jak najrzadziej.

Artykuł sponsorowany