Tutaj jesteś

Optymalnie wykorzystać wjazd opryskiwaczem w pole — mieszaniny opryskowe

15 stycznia, 2025 Poradnik Optymalnie wykorzystać wjazd opryskiwaczem w pole


Mieszaniny opryskowe zwana także „tank mix” są powszechnie wykorzystywaną praktyką w prowadzeniu upraw. Zakładają one, że ciecz opryskowa składa się z dwóch i więcej produktów. Produkty te mogą być środkami ochrony roślin, adiuwantami nawozami dolistnymi oraz innymi agrochemikaliami. Takie działanie pozwala na optymalne wykorzystanie czasu pracy, maszyny oraz okna pogodowego. Ma ono zdecydowanie więcej zalet niż wad, stąd duża popularność mieszanin opryskowych.

Czy mieszaniny opryskowe są zgodne z prawem?

Zgodnie z zasadami Integrowanej Ochrony Roślin oraz Kodeksu Dobrej Praktyki Rolniczej mieszaniny opryskowe są zgodne z prawem i nawet wskazane jest ich racjonalne wykorzystanie. Z całą pewnością można stwierdzić, że ponad 90% wykonywanych zabiegów przy pomocy opryskiwaczy jest przeprowadzanych właśnie tank mix. W zależności od źródła informacji inna jest odpowiedzialność za ewentualne działanie niepożądane — brak skuteczności, uszkodzenie uprawy, problemy z przygotowaniem cieczy opryskowej.

Mieszaniny — rekomendacje praktyków i ekspertów

Ten rodzaj mieszanin jest zdecydowanie dominujący, ponieważ pozwala na łączenie w jednym zabiegów preparatów pochodzących od różnych producentów. Składniki tank mix dobierane są na podstawie uzupełniającej się funkcjonalności i kompatybilności, a także potrzeb wynikających ze stanu plantacji. W przypadku tego typu mieszanin opryskowych cała odpowiedzialność za efekt działania lub jego brak jest po stronie Rolnika wykonującego zabieg.

Mieszaniny zgodne z etykietą

Dotyczą one najczęściej stosowania łącznego środków ochrony roślin z tej samej grupy np. herbicydów lub fungicydów w celu spotęgowania efektu działania. Aplikacja łączona wskazanych produktów została przebadana podczas procesu rejestracji środków ochrony roślin i to posiadacz zezwolenia może ponosić odpowiedzialność za niezadowalające działanie takiego tank mix.

INEX-A ułatwia przygotowanie cieczy roboczej

Z racji też, że podczas przygotowania cieczy opryskowej w praktyce rolniczej łączone są agrochemikalia o różnych składzie i formach użytkowych, ich dobre rozprowadzenie w wodzie może być trudne. Dlatego też przed ich dodaniem do wody zaleca się dodatek do niej Inex-A. Produkt ten znacznie ułatwia proces roztwarzania, rozpuszczania poszczególnych składników tank mix oraz zwiększa trwałość przygotowanej cieczy roboczej. Inex-A jest adiuwantem, który wpływa również na właściwości fizyczne cieczy opryskowej, polepszając jakość wykonanego zabiegu.

Artykuł sponsorowany

Redakcja officego.pl

Zespół Officego.pl to doświadczeni specjaliści i pasjonaci, którzy dzielą się wiedzą z zakresu biznesu, zarządzania i technologii. Nasze artykuły to praktyczne wskazówki, porady finansowe i inspiracje dla wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności zawodowe oraz efektywnie zarządzać swoim czasem i zasobami. Tworzymy treści wspierające zarówno przedsiębiorców, jak i osoby indywidualne w osiąganiu sukcesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?